Keď čakáme na zázrak

19.03.2020

Sama sa označujem za hlboko veriaceho, racionálneho ateistu :)

Našla som si svoju vlastnú vieru a musím povedať, že v tejto dobe (celkovo, nie len v korone), mať VIERU je privilégium. Je to ten pokoj a mier v duši, kedy si poviem len: "Okej, buď vôľa tvoja." 

Moja viera nespočíva v tom, že Zem sa nám mstí. Ani v tom, že Boh na nás zoslal vírus aby sme sa priučili. Neodriekam odčenáš a nežmolím ruženec. 

Dúfam, že tento článok nebude znieť príliš šialene. A prosím, berte ohľad na to, že toto je MOJA viera, môj pohľad na vec. Je úplne v poriadku ak to vnímate inak.  

Photo by Szabo Viktor on Unsplash
Photo by Szabo Viktor on Unsplash

Photo by Linus Nylund on Unsplash
Photo by Linus Nylund on Unsplash

Myšlienka na úvod

Poznáte Mikuláša Štefana?

Hovorí množstvo zaujímavých vecí a musím sa priznať, nie všetkému rozumiem a nie všetkému verím.  

V jednom zo svojich videí na youtube povedal zaujímavý príbeh:

A tak Boh premýšľal kam sa schová, aby ho ľudstvo nenašlo. Nepamätám si presne či sa o tom bavil s Duchom svätým alebo s kým. Každopádne ho napadlo, že pôjde na mesiac. 

Duch: "Tam nechoď, ľudstvo vynájde rakety a dostane sa na mesiac. Nájdu ťa."

Boh: "Tak pôjdem na dno oceánu."

Duch: "Tam nechoď. Ľudstvo vynájde ponorky a budú skúmať dno oceánov. Nájdu ťa."

Boh sa zamyslel, a potom radostne povedal: "Tak pôjdem do ľudí."

Duch sa usmial a súhlasil: "Tam ťa nikdy nikto nenájde."

A presne to sa deje. Či už tomuto veríte alebo nie, je to jedno. Externalizujeme zázraky a stále čakáme, že sa niečo stane. Že príde vyššia moc a čarovným prútikom zmaže vírus, za ktorý si môžeme samy. Buď sme proste zjedli to čo sme nemali (netopiera). Alebo sme si ho umelo vytvorili samy na politické účely... Je to úplne jedno a je to výsledok nášho konania. 

Bedákame a zalamujeme rukami. Čakáme a modlíme sa v spásu. Pričom tá sila a zázrak je v každom z nás...

Nie je to teda pomsta Boha, Zeme?

Photo by Laura Vinck on Unsplash
Photo by Laura Vinck on Unsplash

Teraz pozor, hovorím iba svoj názor. Nie ultimátnu pravdu. Vytvorte si svoju podľa toho, ako to cítite. 

Ja to cítim tak, že ak existuje Boh, potom platí, že Boh je láska. Viem ako šialene to znie, ale tomuto verím až do špiku kosti. 

Boh je nekonečný súcit. 

Nie ten "ľudský", kedy poľutujeme chorého, ale ak sa mu do roka stav nepolepší, stratí našu pozornosť a ocitne sa uväznený v samote, na okraji spoločnosti. S výčitkami, že mu šibe a že si vymýšľa. 

Poznámka: každé utrpenie, či už telesné alebo psychické je reálne a pre daného človeka skutočné 

Ľudská láska je obmedzená. Náš súcit má dobu expirácie. 

Božia láska nie. Tá nehodnotí, nevyčíta, neočakáva a nedáva podmienky či doby splatnosti. 

Test duchovnej bytosti: Ak máte v blízkosti nejakého človeka, ktorý sa označuje za duchovnú bytosť. Sprevádza Vás na Vašej ceste a radí Vám ako žiť.  Avšak necítite z neho, že Vás a každého okolo Vás bezhranične miluje. Bojíte sa mu priznať, že ste zišli z cesty alebo ste jednoducho nedosiahli tej úrovne, na ktorej ste vraj už dávno mali byť - nie je to duchovná bytosť. Je to bežná, smrteľná bytosť, takzvaný, človek obyčajný.

Photo by Qingbao Meng on Unsplash
Photo by Qingbao Meng on Unsplash

Matka Zem

Nie nadarmo sa hovorí MATKA ZEM alebo MATKA PRÍRODA. Toto je totiž tá najlepšia, najtrpezlivejšia a najobetavejšia matka na svete - pričom ona sama je svet. 

Vy, čo máte deti, spomeňte si, koľkokrát Vám niečo pokazili, rozbili, či Vás sklamali. Chceli ste ich vyhubiť? Asi nie... Rozdávali ste sa ďalej a s láskou ich ochraňovali, kým to bolo možné.

Photo by Mahkeo on Unsplash
Photo by Mahkeo on Unsplash

V poslednej dobe nás tu potrápil silný vietor a mnohí z nás (vrátane mňa) z toho boli pomerne vyplašení. Ak sa nemýlim bol to tuším Peking, ktorý mal obdobný problém.

Vietor znepríjemňoval životy obyvateľov, a tak sa rozhodli postaviť protiveterné zábrany. Konečne sa dalo v uliciach prechádzať, nerušene žiť a dýchať...

...až do toho momentu, než im smog znečistil ovzdušie natoľko, že už to možné nebolo. Vtedy im došlo, že ten vietor možno mal svoje opodstatnenie. Doslova totiž rozfúkaval smog preč a zabezpečoval ľuďom možnosť dýchať bez rúška či respirátora. 

Čím ďalej, tým viac zaťažujeme našu planétu. Ona sama je istým spôsobom živá "bytosť" a tiež nejak reaguje.  Možno tomu nerozumieme a možno sa toho bojíme, no mám za to, že ona presne vie čo robí.

Ona vie

Tisícročia ju študujeme a v každom jednom momente si myslíme, že jej rozumieme. 

A tak sme boli presvedčení, že Zem je plochá. A tak sme si mysleli, že sa atóm nedelí. A tak sme si mysleli, že špáranie sa paličkou v ľudskom mozgu za živa vyrieši psychické problémy. Hopla :)

Aj telo vie

Možno so mnou nesúhlasíte, ale som toho názoru, že my vôbec nevieme ako telo funguje. 

Niečo málo o ňom tušíme, ale vo všeobecnosti toho veľa nie je. V podstate to ani nepotrebujeme. Telo to totiž VIE SAMO. A vie to od prvého momentu. Dokonca ešte pred splynutím vajíčka a spermie to vie! Každá jedna bunka PRESNE VIE ČO MÁ ROBIŤ!

A potom prídeme my a vstúpime do tohto procesu s postojom: "Telo sa zbláznilo, musíme zasiahnuť." V prvom rade by ma zaujímalo, ako si môžeme byť istí, že sa telo zbláznilo? Ako vieme, že to nie je iba "vietor" ktorý prišiel na pomoc? Naša istota ma udivuje...


Photo by Riccardo Chiarini on Unsplash
Photo by Riccardo Chiarini on Unsplash

Nečakajme na zázrak, my sme zázrak

Ako spomínal Mikuláš Štefan, Boh je v každom z nás. A podľa mňa, nie len na duchovnej úrovni. 

Medicína, po slovensky lekárstvo, je veda, ktorá sa zaoberá rozpoznávaním (diagnostikou), liečením (terapiou) a prevenciou chorôb. (Zdroj: wikipédia)

Kto je tu učiteľ a kto žiak? 

  • Učiteľ = telo, ktoré presne vie čo má robiť a ako to má robiť
  • Žiak = medici, ktorí ho pri tom sledujú a vyvodzujú závery

Výskum sa dostal na určitú úroveň, vďaka ktorej sa nám darí zvládať isté ochorenia...Ale je milión vecí a procesov, ktorým nerozumieme a o ktorých ani len netušíme. 


Osobne si myslím, že to nie telo nám má "slúžiť." Práve naopak. My máme slúžiť telu

Ono jediné vie, ako má fungovať. Našou úlohou je robiť všetko pre to, aby sme mu dopriali čo potrebuje. Zásobovali ho dobrou stravou, kvalitným spánkom, príjemným pohybom, čerstvým vzduchom, slnečným svetlom.


Photo by Deniz Altindas on Unsplash
Photo by Deniz Altindas on Unsplash

Predstavte si, že Vaše telo je samostatná entita. Starajte sa oňho. Zoberte ho na prechádzku. Pohladkajte ho. Počúvajte ho a dajte mu to čo potrebuje. Ak potrebuje prespať 4 dni, skúste to. Kedy inokedy keď nie teraz? :) Nebojujte s ním a nehádajte sa s ním. Ono jediné naozaj vie, čo sa v ňom deje.

My ľudia máme takú nepríjemnú tendenciu do všetkého pchať nos a tváriť sa, že všetkému rozumieme. Počúvame lekárov (a Boh im žehnaj za všetku nadľudskú prácu, ktorú vykonávajú), ale ani oni nevedia. Slávnostne sľubovali pri palici v aule, že budú robiť všetko pre to, aby pomáhali ľuďom, a tak aj je. Ale to neznamená, že majú odpovede na všetky otázky. Aj teraz sa ich pýtame čo to je za vírus, čo nám spraví, ako sa lieči a ako dlho sa lieči...Nikto presne nevie.

Čakáme na zázrak, ale ten zázrak sme my - naše telo


Príklad: Keď zjeme niečo pokazené čo sa stane? Stúpne nám teplota, vďaka čomu sa naše už tak agresívne žalúdočné kyseliny stanú vrelými agresívnymi kyselinami. Vďaka tomu sa zvýrazní ich efektivita a rýchlo sa zbavia patogénu. (Zrejme nikto z nás by sa nechcel ocitnúť v horúcej kyseline). 

Podobné je to aj pri inom, bežnom, ochorení. Zvýšená teplota tela mobilizuje imunitnú odpoveď, spomaľuje pohyb vírusu a podporuje boj proti nemu. My sa cítime zle, vďaka čomu ležíme a neplytváme energiou na iné, nepodstatné aktivity. Teraz je totiž potrebné aby sa "človek vypol" a telo mohlo opäť vyriešiť šlamastiku, do ktorej sa dostal.


Netuším ako vážny je tento vírus. Viem však, že som v živote prešla toľkými chorobami, ktorým lekári nerozumeli. 

Keď som mala roky zvýšenú teplotu, povedali mi: dajte si Ibalgin. 

Keď som mala zápal pľúc, astmu a neskutočný kašeľ (niekoľko mesiacov vkuse a nič nepomáhalo), dávali mi lieky na alergiu a vykašliavanie. Dodnes nezistili čo to bolo. Jednoducho to prešlo a už sa to nevrátilo. 


Korona vírus je len ďalší vírus v plejáde chorôb, ktoré nás ohrozujú.

Skúsme nechať pracovať toho najlepšieho lekára na svete - naše telo. 

Máme jedinečnú príležitosť dopriať mu všetko čo potrebuje a pripraviť ho do boja. 

A bolo ticho

Mnoho z nás sa teší, ako sa vďaka pandémii zastavil priemysel, vyčistilo ovzdušie, prišlo ticho a pokoj. Ako sa udialo presne to, čo planéta potrebuje.

Je to tak?


Photo by David Marcu on Unsplash
Photo by David Marcu on Unsplash

Asi ste postrehli krásnu priezračnú vodu v Benátkach. Reálne sa však nevyčistila, to iba sediment klesol na dno, nakoľko sa stopla premávka po kanáloch. Stále je tam, aj keď uznávam, vidieť delfína v Benátkach mi tisne slzu do oka :)

Každá minca má dve strany

Kam pôjdu tie tony rúšok, rukavíc, obalov, plastov či biologického odpadu po tom, ako skončí pandémia? Čo sa stane s ovzduším a podzemnými vodami po tom, čo skoro všetky domácnosti na svete lejú chémiu potokom, umývajú, perú a dezinfikujú čo to dá?  Ako budú vyzerať zberné dvory, keď sa konečne otvoria? 

Je to naozaj to, čo naša planéta potrebovala?

Photo by chuttersnap on Unsplash
Photo by chuttersnap on Unsplash

Záver

Nemyslím si, že v tom má prsty Boh alebo Zem. Nemyslím si ani, že sa ľudstvo poučí...

Vy, čo si vážite rodiny, zdravie a prírodu, Vy ste nepotrebovali pandémiu, aby Vám to pripomenula. 

Vy, čo ste kreténi, kreténmi aj zostanete. Prídete s teplotami do nemocnice a zamlčíte lyžovačku v Taliansku. 

Čo však vnímam ako pozitívne je zmena toho, kto má teraz slovo.

Problém sveta nie je v tom, že je viac zla ako dobra. To len ZLO bolo pri slove. Je totiž aktívne na rozdiel od pasívneho dobra. Tak ako kúzelníkova asistentka z predošlého článku, zlo tiež robí okolo seba hurhaj. Kričí, šteká a dožaduje sa pozornosti.


Teraz sa však minca otočila a slovo má DOBRO. Tisíce žien šije po nociach rúška. Tisíce ľudí sa dobrovoľne hlási a pomáha svojmu okoliu kým sa dá. Dobrých ľudí je veľa. Veľmi veľa. Veľmi veľmi veľmi veľa. A konečne o nich vieme.

Konečne sa tieto duše stretnú. Nie Boh, nie Matka Zem, nie veda - my sa navzájom zachránime.

Aspoň v to verím ja :)