Nie si sama

08.02.2020

Neviem ako to bolo v minulosti, no dnes byť bezdetná žena, je pomaly adrenalínový šport. Neustále čeliť otázkam okolia, nevhodným poznámkam, nechceným radám, nemožným porovnávaniam. Je to šialená doba, v ktorej nepochybne dominuje "trend materstva".

Photo by Dawid Zawiła on Unsplash
Photo by Dawid Zawiła on Unsplash

Doba MATKY

Nie je to však obyčajný trend a nestačí byť obyčajnou matkou. 

Ideálne je otehotnieť priamo počas svadobnej noci. Bezproblémové tehotenstvo, prirodzený pôrod, instant bonding, do 3 dní doma. Plno mlieka na pár rokov, drevené hračky, bio šatky a montessori výchova. Ideálne opakovať po 2 rokoch.

Čo však robiť, keď tento postup nevychádza? (odhliadnuc od toho, že je šialený)


Prísť o dieťa alebo nemôcť mať dieťa Vám láme srdce. Nepochopí, kto nezažil a nech sa radšej ani nesnaží. Každá z nás, ktorá si niečim takým prešla, sa musí vysporiadať sama...ak sa to vôbec dá.

Avšak podnetov, ktoré Vám smutnú udalosť pripomínajú je neúrekom. Ocitáte sa v situáciách, ktoré sú absolútne prirodzené, no od určitej doby Vás ubíjajú.

Po mojom potrate som išla na kontrolu. Po kontrole na kávu do neďalekej kaviarne, kde som sa mala stretnúť s mamou. Prišla som skôr, objednala si na bare a vybrala sa k stolu. Bolo tam veľa ľudí a tešila som sa, že aspoň jeden stôl je voľný. Vtom sa k nemu vybrala mamička v pokročilom štádiu tehotenstva. Jasné, že som jej miesto prenechala. Veď predsa ona je tehotná a ja som len...nikto. Jasné, že som si zrazu nemala kam sadnúť. Zostala som stáť uprostred kaviarne, držiac horúci nápoj, splašene sa obzerajúc okolo seba. Nevedela som kam mám ísť a cítila som pohľady ľudí. Boleli ma rany, fyzické aj psychické a vnímala som, že tu pre mňa nie je miesto. Zdanlivo bežná situácia no pre mňa absolútna a bolestivá trauma. Musela som si sadnúť do rohu miestnosti, ku chladničke, kde som zavadzala personálu i ostatným ľuďom. Cítila som sa ako pokazený odpad, ktorý nemá právo normálne existovať.

Hovoriť o tom je stále nesmierne bolestivé, ale viem, že musím. Neraz sa mi stalo, že sa mi ozvala dávna kamarátka. Už z prvých viet som tušila, prečo mi píše. Aj ty? #ajja

Väčšina z nás má rovnaké pocity. Cítime sa SAMÉ. Nech už ide o akýkoľvek problém, máme pocit, že všetci sú v poriadku, len my sme pokazené. To však vôbec nie je pravda. Preto som začala vyrábať náramok #spolu. Aby sa už žiadna žena necítila sama.

A preto som sa rozhodla spraviť prieskum slávnych osobností, aby ste aj Vy, milé #sestry videli, že sme v tom #spolu. Bez ohľadu na vek, postavenie, majetok...toto si nevyberá. Toto je život.

#sestry (a brat :)), ktoré adoptovali

Charlize Theron

Krásna juhoafrická herečka má dve deti, obe adoptované. 

Ako 37 ročná si adoptovala chlapca Jacksona, o tri roky neskôr adoptovala malú August. 

Charlize zastáva názor, že jej deti musia samé nájsť svoju cestu a definovať kým chcú byť. Nie je to na nej, a preto rešpektuje voľbu Jacksona, ktorý sa vo svojich 7 rokoch začal cítiť ako dievča. Sandra Bullock

Americká herečka, producentka a filantropka si ako 46 ročná adoptovala syna Louisa. V roku 2015 adoptovala aj dcérku Lailu. Áno, na fotografii časopisu People má prosím pekne 51 rokov! Úchvatná je. 

Neraz sa vyjadrila ako jej deti zmenili život k lepšiemu. Rozčuľuje ju, keď niekto popíše jej deti ako "adoptované". Nikto predsa nehovorí o "mojich deťoch z umelého oplodnenia", tak nevidí dôvod, prečo by ona mala rozprávať o svojich "adoptovaných deťoch". Sú to jednoducho jej deti a ona ich miluje. Nicole Kidman

Ako 22 ročná spoznala svojho prvého manžela Toma Cruisa a o rok neskôr si ho vzala za manžela. Túžila po veľkej rodine a s Tomom sa im pomerne rýchlo podarilo otehotnieť. 

Očakávané dvojičky však boli mimomaternicové, a tak nebolo možné ich donosiť. Nicole sa viackrát vyjadrila ako bolestivá a traumatická skúsenosť to pre ňu bola. Preto sa rozhodli pre adopciu. Nicole a Tom majú adoptované dve deti - Isabellu a Connora. V roku 2001 sa ich cesty rozišli. 

Ako 40 ročná sa opäť zasnúbila s hudobníkom Keithom Urbanom, s ktorým má dve vlastné dcérky. Druhé tehotenstvo však nechala na náhradnú matku. Sharon Stone

Prešla viacerými vzťahmi a ako 40 ročná sa vydala za žurnalistu Phila Bronsteina. O dva roky neskôr pár adoptoval syna. Vzťah však nevydržal dlho. 

V roku 2005 (ako 47 ročná) Sharon adoptovala svojho druhého syna, o rok neskôr tretieho. 


Hugh Jackman

Kto by ho nemiloval? 

Hugh má obrovské sympatie za svoj stabilný vzťah s tou pravou a jedinou Deborrou-Lee, ktorú si vzal za manželku už ako 28 ročný (Deborra-Lee mala vtedy 41 rokov) a dodnes sú spolu!

Pokúsili sa o spoločné deti, no bohužiaľ si museli prejsť dvoma potratmi. Následne sa rozhodli pre adopciu, a tak spolu šťastne vychovávajú dve deti, Oscara a Avu. Veď pozrite na tie fotky! 


#sestry, ktoré si nechali pomôcť 

Michelle Obama 

Vo svojej knihe opisuje okrem iného aj citlivú tému rodičovstva. Ak máte stále pocit, že zlé veci sa dejú iba obyčajným ľuďom, kdeže. Aj bývalá prvá dáma zažila bolesť z potratu. Po niekoľkých rokoch sa pár rozhodol využiť pomoc medicíny, a tak sa teraz tešia z dcér - Sasha a MaliaChrissy Teigen

Ak ste niekedy sledovali túto krásku na sociálnych sieťach, určite ste si všimli, ako nadšene sa ujala roly matky. Partnerka slávneho speváka Johna Legenda sa však netají tým, že jej na ceste za šťastím pomohla IVF (in vitro fertilizácia).

Aby toho nebolo málo, Chrissy otvorene hovorí aj o popôrodnej depresii, ktorou trpela. 


Kim Kardashian

Instagramová celebrita si tiež prešla všeličím. 

Ako 33 ročná zažila svoje prvé a nesmierne náročné tehotenstvo. Dcéra North sa narodila v 34. týždni a komplikáciami bola preeklampsia i placenta accreta. 

Slávny pár mal ďalej problémy počať, a tak si nechali pomôcť s IVF. Syn Saint sa narodil o dva roky neskôr. Lekári však vyslovene neodporúčali ďalšie tehotenstvá, a tak dcérka Chicago a syn Psalm prišli na svet za pomoci náhradnej matky.  


Courtney Cox 

Ak máme spojiť seriál Priatelia a tému problémového materstva, mnohým z Vás sa zrejme vybaví krásna herečka Jennifer Aniston, ktorá dodnes matkou nie je. Okolo nej je stále akýsi oblak tajomna a nikto nevie prečo je tomu tak. Každopádne, je to jej osobná vec. 

Zaujímavé však je, že zatiaľ čo sa v seriáli tešila z dcérky Emmy, natáčanie lámalo srdce jej hereckej kolegyni. Práve v tom čase, kedy seriálová Rachel rodila, Courtney zažila ďalší bolestivý potrat (dokopy ich mala 7). Usmievať sa pred kamerou tak bolo obzvlášť náročné. 

Po dvoch IVF pokusoch, tesne pred jej 40kou, porodila Courtney vytúženú dcéru Coco, ktorej sa krstnou mamou stala práve kamarátka Jennifer. 

Ako Courtney opisuje pre denník thesun.co.uk, v jej rodine nikto nemal problém s tehotenstvom. O to bolestivejší celý proces bol. 

A mnoho ďalších...

Celine Dion sa dlhé roky snažila o potomka. Ako 25 ročná sa zasnúbila a ako 33 ročná podstúpila IVF - po niekoľkých neúspešných pokusoch o prirodzené počatie. Podarilo sa a speváčka porodila syna René-Charlesa. Deväť rokov na to, po ďalších šiestich in vitro oplodneniach, priviedla na svet dvojičky. 

Emma Thompson údajne kvôli problémom s plodnosťou trpela depresiami. Ako 39 ročná, po niekoľkých IVF oplodneniach, porodila dcéru Gaiu. Druhé dieťa, si ako 44 ročná adoptovala. 

Beyonce Knowles-Carter sa teší z troch krásnych detí. Málokto vie, že ešte pred tou všetkou radosťou bolo veľké sklamanie. Prirodzene tehotná a šťastná Beyonce išla na kontrolu, kde sa ukázalo, že srdiečko jej bábätka nebije. Hneď po tom napísala najdojímavejšiu skladbu Heartbeat.

Priscilla Chan a Mark Zuckenberg taktiež zažili nepríjemnú traumu z potratu. Konkrétne z troch. Teraz sa tešia dvom deťom...

Podobných prípadov je neúrekom. Nehovoriac o bežných ľuďoch v okolí. Téma je však neustále háklivá a málokto sa len tak prizná. Množstvo žien potichu trpí a postupne sa čím ďalej tým viac dištancuje svojmu sociálnemu prostrediu. A tak, ak sa Vám zdá, že je zrazu nejaká kolegyňa, kamarátka divná...neriešte, nesúďte, nepýtajte sa. Zdroje: