Moje prvé ponožky

Som ten sentimentálny typ čo si odkladá každú jednu "drobnosť" po Darii 

(a nie len po nej:)). 


Už som uplietla viacero ponožtičiek pre bábätká a neraz som natrafila na rovnako sentimentálnych rodičov. A tak ma napadlo, spojiť príjemné s užitočným a vytvoriť dokonalé kombo - krásne, eko, bio, funkčné a sentimentálne najrozkošnejšie ponožtičky pod slnkom (neskromne :))


Ponožtičky sú ručne pletené z tej najjemnejšej detskej vlny, akú som doposiaľ našla. Jedná sa o značku KATIA a organickú vlnu vyrábanú z vlny merino oviec, ktoré sa chovajú na chemicky neošetrovaných pasienkoch. Samotná výroba priadze je rovnako bez používania chémie.

Táto priadza neobsahuje žiadny chlór. Má najvyšší certifikát organickej priadze GOTS 2016-012.

Následne sú ponožky ručne oprané v prášku na merino a vlnu značky Jelen, ktorý je šetrný k prírode.

Veľkosť šľapy je cca 6cm - vhodná pre novorodenca a vydrží približne prvý mesiac života. Samozrejme sú tie bábätkovské nôžky individuálne, ale snažila som sa nájsť zlatú strednú cestu. Mám v ponuke aj menšiu verziu pre predčasniatka

Pre viac info o ponožkách a ich výhodách si prečítajte text na konci stránky :)


Ponožtičky sú v jednoduchom rámiku. Aktuálne mám k dispozícii dve farby - biely so sivým podkladom a drevený. Ale vymýšľam aj ďalšie prevedenia. Súčasťou je kartička s venovaním a s priestorom na vpísanie mier bábätka.


Je už na Vás či si zarámujete miery, venovanie, ponožky...prípadne všetko. Ako darček momentálne pribaľujem k rámiku aj zopár rozkošných nálepiek - keby ste si ho chceli trošku prispôsobiť :)


Cena je 30 eur a objednať môžete v správe. 


"Moje prvé ponožky" sú ideálny darček.

Či už maminy pre svoje bábätko, alebo ako dar budúcim hrdým starým rodičom. No a jednoznačne dokonalý darček na každú babyshower! Veď čo je rozkošnejšie než pidi ponožky, uznajte :)

Bez rámiku

Ak Vás ponožky zaujali, ale nehodí sa Vám rámik, rada Vám ich upletiem. 

Napíšte mi

a ukážem Vám aké ponožtičky mám aktuálne vyrobené. Aké viem pre Vás vyrobiť. Doladíme detaily a možno Vás presvedčím aj na jednu Holotrtku ;)

Prečo ponožky?


Ak by náhodou nestačil dôvod "lebo sú rozkošnééé" mám pre vás pripravený menší obkec kedy a prečo siahať po ponožkách.


Ešte pred tým než začnem, odporúčam prečítať si príspevky na túto tému od @pediatrie_s_laskou
. Sama z nich v mnohom vychádzam. Zvyšok je obohatený o moju osobnú skúsenosť a fakt, že som proste ten ponožkový typ :)


Nôžky bábätka potrebujú priestor. Nemajú byť obmedzované, utláčané, zväzované. Akékoľvek topánočky nie sú vhodné a pozor treba dávať aj pri dupačkách, aby zbytočne nekrivili prstíky. Majú poskytovať dostatok priestoru aj keď sa drobec natiahne, resp. nemajú nijakým spôsobom obmedzovať prirodzený pohyb bábätka. Obzvlášť opatrní buďte keď malo bábo v brušku nôžku vykrútenú či inak "pokrčenú". Môže sa stať, že je šľapa vytočená či prstíky nie sú v jednej línii. 

 Samozrejme, keď máte naplánované fotenie a pripravené mrňavé conversky tak sa neplašte, toľko vydrží :) 

Avšak nôžka má mať voľnosť a bábätko si má vedieť kedykoľvek pohýbať prstíkmi či pokrútiť členkom. 


Nuž a preto je najlepšou alternatívou ponožka z prírodných materiálov.


Merino vlna má úžasné vlastnosti, nakoľko krásne hreje, ale pritom dýcha a dokáže absorbovať vlhkosť. Bábo je tak v teple, ale zbytočne sa neprehrieva. Ak sa vám pri predstave vlnených ponožiek zježia chlpy, zrejme aj Vás v detstve navliekali do pichľavých svetrov :) Dnešné vlny sú však neporovnateľné s tým, čo sme nosili za mlada my. Vyskúšala som množstvo druhov a pre tento projekt som zvolila baby organickú merino vlnu od značky KATIA. Po vypratí je ozaj jemnučká, a tak ju môžete bez váhania obliecť svojmu pokladu.

Ja osobne som dávala dcérke vlnené ponožky ako druhú vrstvu, na tenšie bavlnené ponožky. Keďže mám teraz vlnu ešte jemnejšiu, môže ísť aj priamo na kožu. To už je na Vás a na Vašom bábätku :)


Ponožtičky sú ideálne pre drobátka do fusakov či overalov, kde krásne hrejú a nijak dieťatko netlačia. Nakoľko je už zababušené odevom, stačí nôžky zahriať a hotovo. Prírodný materiál zabezpečuje správnu termoreguláciu a voľný priestor umožňuje bábätku hýbať prstíkmi, vďaka čomu nie je ovplyvnené prekrvovanie.

A...už som hovorila, že sú proste rozkošné?